Zapisy: warsztaty@stolicajezykapolskiego.pl

Prowadzący: Mikołaj Grynberg
Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla dorosłych

Pięć dni pracy nad zbieraniem opowieści, które lubią się ulotnić wraz ze swoimi bohaterami. O tym, jak szukać tematów, jak pytać, jak słuchać i jak nie przeszkadzać w obdarowaniu nas swoją historią. W przyspieszonym tempie przejdziemy drogę od wyboru bohatera do gotowej wersji opowieści. Warsztaty dla tych, którzy uważają, że nie o wszystko wypada zapytać – oraz dla tych drugich.

Prowadzący: Wojciech Szot / Kurzojady
Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-11.30
Dla kogo?  Dla młodzieży i dorosłych

Zapraszamy na wspólne pisanie scenariusza komiksowego na podstawie nieukończonego opowiadania Kornela Filipowicza. W trakcie warsztatów zapoznamy się z teorią komiksu, zastanowimy się, czym jest komiks i czy najważniejsze – jak chce Scott McCloud – jest w nim to, co pomiędzy kadrami.

Prowadzące: Anna Dziewit-Meller, Grażyna Plebanek
Kiedy? Od poniedziałku do środy (Anna Dziewit-Meller), od środy do piątku (Grażyna Plebanek) w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla młodzieży i dorosłych

Dzięki warsztatom będzie można nie tylko nauczyć się budowania postaci i tkania intryg fabularnych, ale również podpytać o tajniki sztuki wspaniałych gości. W malowniczych okolicznościach przyrody, jakie stanowi Szczebrzeszyn, z pewnością nie będą Państwo narzekać na brak weny do pisania!

Prowadzący: Marek Pasieczny
Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 13-14
Dla kogo? Dla dzieci i młodzieży
Prowadzący: Piotr Kikta
Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-11
Dla kogo? Dla dzieci w wieku 4-8 lat

W książkach można znaleźć naprawdę wszystko. Także inspirację do zabawy. Na książkowych warsztatach podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego będziemy przede wszystkim czytać. Książki dla dzieci mniejszych i większych, wesołe i smutne. Takie, które opowiadają historie, i takie, które uczą nas o różnych zjawiskach. A oprócz tego będziemy przenosić się w książkowy świat. Bardzo łatwo to zrobić. Wystarczy malować, ciąć, kleić, stukać młotkiem, wiercić dziury, skakać i hałasować.

Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14
Dla kogo? Dla dzieci i młodzieży

Przez cały festiwalowy tydzień wraz z wydawnictwem Znak Emotikon zapraszamy na cykl warsztatów literackich skierowanych do dzieci w różnym wieku. Punktem wyjścia do każdego spotkania jest inna książka, która prowokuje do odkrywania i stawiania pytań.

Poniedziałek: Poznaj polską kulturę – wyrusz na szlak z Bolkiem i Lolkiem (3-6 lat)
Wtorek: Kefir w Kairze – podróże małe i duże (6-8 lat)
Środa: To Ty tutaj rządzisz! Zbuduj demokratyczne państwo (8-12 lat)
Czwartek: Czy niedźwiedzie jedzą śledzie – warsztaty ekologiczne (6-8 lat)
Piątek: Aktorska przygoda z „Magicznym Drzewem” (7-12 lat)

Prowadzące: Aleksandra Łojewska, Katarzyna Sadowska
Kiedy? W niedzielę w godzinach 13.15-14 (Zamość)
Dla kogo? Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat

Podczas warsztatów poznamy zamojską „Legendę o szwedzkim stole”. Zapiszemy jej treść za pomocą specjalnych obrazków, które nazywamy symbolami PCS. Naszymi gośćmi będą dzieci z niepełnosprawnością z zamojskiego ośrodka „Krok za Krokiem”. Podczas wspólnej zabawy stworzymy książkę w oparciu o technikę czytania uczestniczącego, stosowaną w komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC).

Prowadzący: Iwan Wyrypajew
Kiedy? Od środy do czwartku w godzinach 10.00-13.00
Dla kogo? Dla dorosłych

Master class z Iwanem Wyrypajewem to propozycja warsztatów dramaturgicznych zarówno dla piszących dla teatru autorów, debiutantów, jak i wszystkich tych, którzy są ciekawi, jak działa dramaturgia. Czy warto w ogóle się nią zajmować, skoro – wedle samego prowadzącego – to wymierający gatunek? Czym różni się teatr dramaturgiczny od postdramatycznego? Co zyskujemy, a co tracimy, kiedy wypraszamy autora z teatru? Wokół tych pytań będzie się koncentrować uwaga uczestników warsztatów, którzy wraz z jednym z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy będą mieli okazję zgłębić warsztat artysty i uświadomić sobie, jakie miejsce może zająć pisanie sztuk we współczesnej rozmowie o stanie świata i stanie sztuki. System dramaturgiczny Iwana Wyrypajewa jest przez niego samego postrzegany jako metoda duchowego rozwoju człowieka. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spotkać się również z tym wymiarem pisania.

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o wysyłanie zgłoszeń z dołączonym krótkim listem motywacyjnym (do jednej strony A4) do dnia 20 lipca 2018 roku.

Prowadzący: Stanisław Łubieński
Kiedy? Od poniedziałku do środy w godzinach 7-9
Dla kogo? Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Roztocze w sierpniu to powód, by nastawić budzik. O ósmej wyruszamy na spacer, żeby posłuchać cykania świerszczy i zadzierać głowę w poszukiwaniu polujących orlików. Rozejrzymy się za rzadkimi motylami i będziemy nasłuchiwać, czy gdzieś z lessowych wąwozów nie słychać szczebiotu żołn. Jako że Roztocze to nie tylko wspaniała przyroda, ale również miejsce spotkania kultur i wyznań, trasy spacerów będą prowadziły szlakiem najciekawszych zabytków Szczebrzeszyna i śladów jego wspaniałej historii.

Prowadząca: Agnieszka Kunikowska
Kiedy? Od czwartku do soboty w godzinach 10-11
Dla kogo? Dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

Skąd się bierze głos? Czy można lepić go jak plastelinę? Albo ćwiczyć jak mięśnie? Podczas warsztatów poświęconych pracy z mikrofonem uczestnicy w praktyce sprawdzą, czym są dubbingowe „kłapy” i dlaczego są tak ważne.

Prowadząca: Maria Fornal
Kiedy? W środę w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla młodzieży i dorosłych

Spacer po mieście, w trakcie którego będzie można usłyszeć opowieść o historii Szczebrzeszyna, układzie urbanistycznym i zmianach na przestrzeni lat oraz zobaczyć najciekawsze zabytki i miejsca. Prowadząca opowie o ludziach, wydarzeniach i ciekawostkach związanych z miastem i kilkoma obiektami.

Prowadząca: Maria Fornal
Kiedy? We wtorek w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla młodzieży i dorosłych

Spacer po cmentarzu od najstarszej części do najmłodszej. Poznawszy ogólne informacje dotyczące specyfiki cmentarzy żydowskich (lokalizacji, układu pochówków, symboliki motywów itp.), przejdziemy przez szczebrzeszyński kirkut od najstarszej jego części do najmłodszej.

Prowadzący: Adam Wajrak
Kiedy? W piątek w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Setki lat temu stepy, największe otwarte tereny na świecie, rozciągały się od wschodnich krańców Mongolii po Zamość. Dziś większość z nich zamieniono w pola i łąki, ale gdzieniegdzie przetrwali ich mieszkańcy. Wybierzemy się w okolice Grabowca na spotkanie z niezwykłą wiewiórką – taką, która nie lubi drzew, bo jej ojczyzną są właśnie stepy. Spotkamy się z susłami perełkowanymi, a później poszukamy śladów innego niezwykłego mieszkańca tych terenów: chomika europejskiego.

Ilość miejsc ograniczona.

Prowadząca: Urszula Zajączkowska
Kiedy? W sobotę w godzinach 10-12
Dla kogo? Dla młodzieży i dorosłych

Pójdziemy do lasu. Nauczymy się zauważać i nazywać kilkadziesiąt, w porywach do stu gatunków porostów, roślin zielnych i drzewiastych, tworzących szczebrzeszyński las. Spróbujemy je utrwalić w formie zielnika jako długotrwałe wspomnienie spotkania z nimi.

Technikalia: W terenie rośliny schowamy w gazety (zapewnione przez organizatorów), potem sprasujemy je literaturą w formie ciężkich tomów (praca domowa). Ubieramy się jak do lasu, czyli całkiem normalnie. Chętni zabierają przyrząd do wyciągania kleszczy, ewentualnie wcześniej repelent.

Prowadzące: Elżbieta Ordyniec, Agata Szczebyło
Kiedy? W sobotę w godzinach 12-14
Dla kogo? Dorośli i młodzież (od 13 lat)

Czy jeśli fasolka, to tylko po bretońsku? Prawdopodobnie to pierwsze skojarzenie większości z nas. Nic bardziej mylnego. Może próbowali Państwo kiedyś pasty z fasoli i suszonych pomidorów, fasoli w formie kotlecików albo słodkich fasolowych trufli? A to jeszcze nie koniec!

Pani Elżbieta Ordyniec (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bodaczowie) oraz Agata Szczebyło (edukatorka żywieniowa i doktorantka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW) zapraszają na warsztaty kulinarne wokół roztoczańskiej fasoli, które będą okazją do poznania prawdziwego potencjału tych wyjątkowych nasion. Podczas warsztatów uczestnicy przygotują pyszne potrawy według sprawdzonych przepisów i stworzą wspólnie z prowadzącymi menu, w którym ukażą swoje nieznane oblicze.