Zapisy: warsztaty@stolicajezykapolskiego.pl
Kiedy? Od 7 do 11 sierpnia (poniedziałek–piątek), w godzinach 10–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Ogłaszamy nabór na warsztaty dla przyszłych adeptów sztuki dziennikarskiej!
W ciągu pięciu dni zajęć uczestnicy poznają pracę dziennikarza, zwłaszcza radiowego, od podszewki. Dowiedzą się na przykład, co powinna zawierać rzetelna informacja oraz jakie są podstawowe błędy początkujących dziennikarzy. Praktycy pokażą, czym różni się redagowanie tekstu od przygotowania wiadomości do radiowego serwisu informacyjnego. Uczestnicy spróbują swoich sił w różnych formach dziennikarskich i poznają proste narzędzia do obróbki dźwięku.
Elementem warsztatów będą też zabawy logopedyczne przydatne podczas pracy głosem. W części dotyczącej języka uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym różni się styl publicystyczny od pozostałych stylów funkcjonalnych polszczyzny, a co za tym idzie — jakie możliwości i ograniczenia w zakresie języka niesie ze sobą praca dziennikarza. Ważną częścią zajęć będzie nauka przeprowadzania wywiadu, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować odpowiedni zestaw pytań oraz nakłonić swojego rozmówcę do odpowiedzi nawet na najtrudniejsze z nich.
Kiedy? Od 7 do 11 sierpnia (poniedziałek–piątek), w godzinach 10–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kolekcjonerzy historii niech nadstawią uszu! Zapraszamy na warsztaty dla osób, które czują potrzebę „ratowania” opowieści i są gotowe dzielić się swoimi tekstami.
Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy zyskiwać będą narzędzia do zbierania opowieści – zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych. Będą mieli okazję do ćwiczenia umiejętności aktywnego słuchania oraz zadawania pytań, które pomagają historiom się rozwijać. Uwaga i wyczulony słuch potrzebne są stale, dlatego elementem warsztatu będzie także nauka takiego rejestrowania dźwięku, która da pewność, że nic nie umknęło. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać wszystkie etapy procesu, od transkrypcji nagrania po ostateczną redakcję tekstu.
Ważna sprawa!
Każdy z uczestników powinien posiadać urządzenie pozwalające na rejestracje dźwięku (dyktafon, telefon z funkcją nagrywania).
Prowadzący: Marek Pasieczny
Kiedy? Od 7 do 11 sierpnia (poniedziałek–piątek), w godzinach 10–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Jak zamienić słowa na gesty, gesty na obrazy, obrazy na metafory?
Zachęcamy nauczycieli do udziału w spotkaniach teatralnych o poranku.
Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy poznają metodę pracy teatralnej, którą prowadzący zajęcia Marek Pasieczny określa jako obrazowanie rzeczywistości opisanej. Pretekstem dla scenicznego spotkania będzie opowieść „Mio, mój Mio” Astrid Lindgren. Podczas codziennych spotkań uczestnicy warsztatów pracować będą nad wspólną inscenizacją tej historii, a efekty teatralnej nauki zaprezentowane zostaną na szczebrzeskiej scenie w sobotę.
Kiedy? Od 8 do 10 sierpnia (wtorek–czwartek), w godzinach 10–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Dzięki warsztatom będzie można nie tylko nauczyć się budowania postaci i tkania intryg fabularnych, ale również podpytać o tajniki sztuki wspaniałych gości. W malowniczych okolicznościach przyrody, jakie stanowi Szczebrzeszyn, z pewnością nie będą Państwo narzekać na brak weny do pisania!
Kiedy? 12 sierpnia (sobota), godz. 12–14.30
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Zapraszamy w kulinarną podróż do źródeł kuchni polskiej — od czasów legendarnej uczty Piasta z okazji postrzyżyn Ziemowita, na której podano pieczone prosiaki
i jęczmienne piwo, po przyjęcie wydane na cześć prezydenta Obamy podczas szczytu NATO, kiedy to poczęstowano gości kremem z pędów sosny z lodami z kory brzozowej. Jak się okazuje, tym, co podczas owej tysiącletniej tradycji kuchnia polska wniosła do kulinarnego dziedzictwa Europy, są… gotowane warzywa polane bułką tartą zrumienioną na maśle i posypane siekanym jajkiem. Właśnie ten nieskomplikowany przepis będzie przedmiotem warsztatów. Uczestnicy przygotują pod okiem Maryli Musidłowskiej warzywa à la polonaise.
Kiedy? 8 i 9 sierpnia (wtorek i środa), początek spaceru o godz. 8
Gdzie? Zbiórka przed dworcem autobusowym w Szczebrzeszynie
Roztocze w sierpniu to powód, by nastawić budzik. O ósmej wyruszamy na spacer, żeby posłuchać cykania świerszczy i zadzierać głowę w poszukiwaniu polujących orlików. Rozejrzymy się za rzadkimi motylami i będziemy nasłuchiwać, czy gdzieś z lessowych wąwozów nie słychać szczebiotu żołn. Jako że Roztocze to nie tylko 40 WARSZTATY wspaniała przyroda, ale również miejsce spotkania kultur i wyznań, trasy spacerów będą prowadziły szlakiem najciekawszych zabytków Szczebrzeszyna i śladów jego wspaniałej historii.
Kiedy? od 7 do 9 sierpnia (poniedziałek–środa), 9.30–11
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kto? Młodzież licealna i dorośli
Nowe słowa odzwierciedlają współczesne przemiany dokonujące się w każdej niemal dziedzinie życia. Nazywają nowe wynalazki, odkrycia, zawody, zjawiska społeczne, dyscypliny sportowe, potrawy czy kosmetyki. Towarzyszą popularyzacji nowych wzorców kulturowych, postaw, zwyczajów i trendów, dając świadectwo tego, co współcześni uważają za ważne, interesujące, zabawne lub poruszające. Podczas warsztatów uczestnicy zmierzą się z pytaniami, które generuje tak szybka przemiana języka: Jakie zjawiska decydują o kształcie dzisiejszego języka? Jak definiować najnowsze słowa pojawiające się w polszczyźnie? Jakie postawy można przyjmować wobec przemian językowych? Co badania nad najnowszym językiem mogą nam powiedzieć o współczesnej kulturze?
Kiedy? Od 7 do 9 sierpnia (poniedziałek–środa), w godzinach 11–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kto? Dzieci w wieku 4–6 lat
Zapraszamy przedszkolaki na poranne gotowanie! Podczas warsztatów kulinarno-edukacyjnych dzieci poznają świat dobrego jedzenia poprzez bajkową opowieść, a także będą miały szansę wspólnie przygotować pyszne i zdrowe danie. Nasze wspólne drugie śniadania będziemy jeść od poniedziałku do środy razem z Agatą Szczebyło — specjalistką do spraw żywienia. Warsztaty realizowane są przez Stowarzyszenie Dietanova w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020.
Kiedy? Od 7 do 11 sierpnia (poniedziałek–piątek), w godz. 10–11
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kto? Dzieci w wieku 4–8 lat
W książkach można znaleźć naprawdę wszystko, także inspirację do zabawy! Podczas naszych książkowych spotkań będziemy przede wszystkim czytać. Dzieci będą miały okazję poznać różnorakie historie — smutne i wesołe, całkiem zwyczajne i wprawiające w zdumienie. Wszystko po to, żeby przenieść się w książkowy świat. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne zadanie — wystarczy malować, ciąć, kleić, stukać młotkiem, wiercić dziury, skakać i hałasować.
Prowadzący: Izabela Winiarska-Górska, Jarosław Górski
Kiedy? 9 sierpnia (środa), w godz. 11–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kto? Dzieci i młodzież do 18. roku życia
Skąd się wzięły i kiedy pojawiły się w polszczyźnie takie słowa, jak kościół, anioł, mur, szafa, graty czy pietruszka? Zapraszamy na ekspresowy kurs językowej archeologii dla dzieci i młodzieży! „Błyskawiczne dzieje polszczyzny” to interaktywna lekcja, podczas której młodzi uczestnicy, oglądając krótkie zabawne filmiki, poznają najdawniejsze dzieje swojego języka. Uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się, co używane do dziś słowa mówią o warunkach i przemianach życia naszych przodków.
Kiedy? 8 sierpnia (wtorek), w godz. 10–11
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Kto? Dzieci i młodzież do 14. roku życia
Czy wiecie, jakie jest znaczenie Waszych imion? Warsztaty „Język i historia”
poświęcone będą właśnie naszym nazwom miejscowym oraz imionom. Młodzi uczestnicy będą mogli dowiedzieć się na przykład, co dawniej oznaczały takie nazwy, jak Polska, Roztocze, Zamość, Szczebrzeszyn czy Tanew. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie, skąd się brały i co znaczyły imiona naszych przodków.
Kiedy? Od 7 do 11 sierpnia (poniedziałek–piątek), w godzinach 10–11
Gdzie? Namiot nad Wieprzem
Poranne rozmowy o książkach i literaturze dziecięcej stają się powoli szczebrzeszyńską tradycją. Tym razem nad Wieprzem zagoszczą: Dorota Masłowska, Zbigniew Dmitroca, Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek. W tym roku będzie poetycko, bajecznie i trochę strasznie — porozmawiamy o wiedźmach, potworach i o miłości. Nie zabraknie też szczebrzeszyńskich
niespodzianek literackich.
Kiedy? 6 sierpnia (niedziela), w godz. 13–13.45
Gdzie? Rynek Wodny w Zamościu
Czy grzeczność wymaga usztywnionych zachowań? Czym współczesna grzeczność różni się od tej zalecanej przed stuleciem? I do czego może prowadzić jej nieprzestrzeganie? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas niedzielnej rozmowy.
Kiedy? 7 sierpnia (poniedziałek), w godz. 11–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Dlaczego złodziej, a zwłaszcza jego ciekawe nogi, może być intrygujący? Jak przez stulecia zmieniały się znaczenia wyrazów? Zapraszamy do rozmowy i wspólnej zabawy w detektywów i językowych śledczych. Autentyczność materiału gwarantowana! Do udziału w zagadkowym śledztwie zachęcamy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Kiedy? 7 i 9 sierpnia (poniedziałek i środa), w godz. 12–13
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Literaturoznawczyni Katarzyna Kłosińska w rozmowie z zaproszonymi gośćmi przedmiotem spotkania uczyni sam język — bohatera, który patronuje całemu festiwalowi. Zapraszamy w samo południe, a enigmatyczny tytuł odkryje swoją tajemnicę.
Kiedy? 8 i 10 sierpnia (wtorek i czwartek), w godz. 12-13
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Podczas spotkań prowadzonych przez Katarzynę Stoparczyk najpierw będziemy zbierać dziecięce skarby słowotwórcze, aby potem szukać w sobie dziecięcej wrażliwości, a także otwartości na świat i ludzi. Gośćmi panelu będą wybitne osoby, które potrafiły zachować w sobie świeżość myślenia dziecka, dzięki czemu osiągnęły spektakularny sukces w wybranej przez siebie dziedzinie. Co je charakteryzuje? Odwaga w poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań, pielęgnowanie ciekawości świata, otwartości na nowe i niepoddawanie się rutynie. Rozmowę przeplatać będą dźwiękowe cytaty z trójkowej audycji „Dzieci wiedzą lepiej”.
Kto to jest policjant?
To taki pan, który stoi na dworzu i czeka na skandal!
Kiedy? 8 sierpnia (wtorek), w godz. 11–12
Gdzie? Namiot główny miasteczka festiwalowego
Po co nam nowe słowa? Dlaczego jedne z nich zostają w języku na dłużej, podczas gdy inne szybko znikają? Gdzie dziś wyłapywać neologizmy? W których rejonach języka dzieje się najwięcej? Co nam to mówi o zmieniającym się świecie? Spotkanie poświęcone będzie ciekawym słowom, które w polszczyźnie pojawiły się w ostatnich latach, zmianom, jakie sygnalizują, a także kłopotom, jakie sprawia badaczom tak szybko zmieniający się język.