Archiwum / Edycja 2017
Archiwum / Edycja 2016
Między przeszłością a przyszłością
Szczebrzeszyn ma bogatą przeszłość, dlatego w takim miejscu chcielibyśmy rozmawiać o tym, jak literatura opowiada o przeszłości. Tej sprzed wieków i tej sprzed kilkudziesięciu lat. W literaturze, w poezji może spotykać się przeszłość, teraźniejszość, a nawet przyszłość – dlatego oddamy głos poetom i tłumaczom, którzy sprawiają, że głos pisarza może pokonywać granice. Cały czas będzie nam towarzyszyła poezja Leśmiana, naszego patrona. Chcemy też, aby w tym miejscu spotykały się różnorodne osobowości, gatunki i tematy. A uczestnicy festiwalu będą mogli nie tylko „moczyć nogi w tej samej rzece” co pisarze, ale i przeczytać nową powieść Grażyny Plebanek o miesiąc wcześniej niż cała Polska. Czekamy i zapraszamy.
Kolonia Artystów
Wystawa prac twórców związanych ze Szczebrzeszynem. Ekspozycja będzie jedną z największych w regionie prezentacji dorobku twórczego miasteczka i jego okolic. W galerii, stworzonej w budynku dawnej szkoły zawodowej w Szczebrzeszynie, będzie można zobaczyć prace blisko 30 artystów. Niezwykły zbiór malarstwa, rzeźby, instalacji i wideo.
Marta Andała, Anna Ciebień, Barbara Czapiga, Mariusz Drohomirecki, Elżbieta Hałasa, Izabela Jarmuł, Zygmunt Jarmuł, Mirosław Juszczak, Piotr Juszczak, Paulina Karpowicz, Stanisław Karpowicz, Jacek Kołodziejczyk, Piotr Kołodziejczyk, Alicja Kowalska, Donat Kowalski, Tomasz Kowalski, Dariusz Król, Grzegorz Król, Tomasz Maranowski, Monika Niechaj, Janusz Padziński, Wanda Pomarańska, Artur Popek, Anna Szumigaj-Badziak, Teresa Maria Szumigaj, Agnieszka Wróbel, Paweł Zabiciel
31 lipca – 27 sierpnia.
OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE:
Anna Skrzypek
31 lipca ― 15.00
2 sierpnia ― 20.30
6 sierpnia ― 15.00
goście
2 listopada 1999 otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Twórca, autor i aktor utworzonej w 2003 roku Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”. Tłumacz wierszy poetów rosyjskich. Jest autorem piosenek teatralnych, kabaretowych i popularnych. Jego piosenki dla dzieci ukazały się na płycie Przyjaciół Piotrusia Pana „Nibylandia”.
Wydała „nice” uhonorowane Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii książka roku 2015 i nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia oraz trzy książki z wierszami, w tym „same same” – nominowane do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku 2012.
Autor trzech tomów poezji: Niebezpieczny paragraf (2007), Niejasne istnienia (2009) i Drożdżownia (2015), którą nominowano do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Orfeusz im. K.I. Gałczyńskiego. Tłumaczony na język kataloński, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki. Mieszka w Krakowie.
Autorka esejów, bajek i poematu. Prowadzi Zakład Wróżbiarski „No Future”, w którym stawia katastroficzne taroty.
W Polsce wiersze Marianny Kijanowskiej publikowano w tłumaczeniach Jerzego Litwiniuka, Marka Wawrzyńskiego oraz Anety Kamińskiej i Andrija Porytki (m.in. w antologii „Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska”). Autorka tomików wierszy: „Inkarnacija” (1997), „Winky sonetiw” (1999), „Mifotworennia” (2000), „Kochannia i wijna” (wspólnie z Marianą Sawką, 2002), „Knyha Adama” (2004), „Zwyczajna mowa” (2005), „Deszczo szczodenne” (2008), oraz zbioru opowiadań „Steżka wzdowż riky” (2008). Finalistka Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego ufundowanej przez Instytut Polski w Kijowie (2011). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (stypendium Gaude Polonia, 2003, 2009). Laureatka odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014).
Na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia Bolimów ‘98 nagroda za reżyserię słuchowiska wg dramatu S. Wyspiańskiego „Akropolis”, laureat Grand Prix Festiwalu Rzeszów na 2000 za słuchowisko wg dramatu W. Myśliwskiego „Złodziej”, otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska „Ostatnia taśma Krappa” wg dramatu Samuela Becketta I Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – „Dwa Teatry – Sopot 2001”. Laureat Grand Prix II Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2002” za reżyserię słuchowiska Cezarego Harasimowicza „Dziesięć pięter”.
Reżyserował spektakle multimedialne w Studiu im. W. Lutosławskiego: „Maraton z PANEM TADEUSZEM” (1998), „Juliusza Słowackiego godziny myśli” (1999) i „Wesele” S. Wyspiańskiego (2001), „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II (2003), scenarzysta i reżyser koncertu z okazji 75-lecia Polskiego Radia – „Radio Pamięć” (2000). W latach 1997–1999 w jego adaptacji i reżyserii słuchacze „Lata z Radiem” poznali Trylogię Henryka Sienkiewicza w wydaniu dźwiękowym, w roku 2001 – „ Quo vadis”, w roku 2002 – serial wg J.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. W Teatrze Ateneum – Scena 61 wyreżyserował (IV 2000 r.) spektakl „Centurion. Opowieść o Krzyżu”. Wydał powieść „Miłość to znaczy” oraz dwa tomy wierszy „To zanczy” i „Znaczy”. Laureat Złotego Mikrofonu.
Występowała na deskach teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego i Narodowego. Od 1986 związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. W 1959 zaczęła współpracę z Teatrem Telewizji, w którym zagrała kilkadziesiąt ról. W 1990 wydała książkę „Zatrzymać czas”. 22 grudnia 2008 odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W czasie studiów – a także po ich zakończeniu – pracował wspólnie z reżyserem Mirosławem Kocurem.
Współpracował z wieloma teatrami, m.in.: Państwowy Teatr w Kielcach, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ósmego Dnia, Stary Teatr w Krakowie, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu, Teatr „STU” w Krakowie, Teatr Studio w Warszawie. Laureat wielu nagród, zdobył m.in.: Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Monodramów w Bitoli w Macedonii za pracę jako aktora i reżysera monodramu „Ecce Homo”.
Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, zarówno za pojedyncze dokonania, jak i za całokształt. Otrzymał m.in. pięć nagród Ministra Kultury i Sztuki, w tym nagrodę I stopnia za całokształt dorobku artystycznego w zakresie teatru (1983). Ponadto, został uhonorowany nagrodami: Ministra Obrony Narodowej I stopnia za wybitne kreacje filmowe, telewizyjne i teatralne (1985), Komitetu ds. Radia i Telewizji (1982), miasta Krakowa (1979) i wojewody krakowskiego (1997). W 1981 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 – tytułem „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, a w 2000 – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP”). Jest laureatem nagrody Złoty Wawrzyn Grzymały z 1992 roku oraz Honorowego Ludwika za całokształt, przyznanego przez Krakowską Fundację Artystów Teatru w 2001 roku. W 2002 roku otrzymał tytuł „Krakowianina Roku”.
warsztaty
BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
- WYSPA NASTOLATKÓW
Warsztaty kreatywnego myślenia z Wandą Matras
- WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA
Kurs pisania Grażyny Plebanek
- MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ
Mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską
oraz Krystyną Czubówną
- LABORATORIUM LESSOWE JANUSZA KAPECKIEGO
Spacery po wąwozach z przewodnikiem
- WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI
Małgorzata Nowicka i Aleksandra Wzorek
- WARSZTATY MUZYCZNE
Warsztaty dla uczniów szkół muzycznych z regionu
Paulina Kinaszewska