Archiwum / Edycja 2017

Archiwum / Edycja 2016

Między przeszłością a przyszłością

Szczebrzeszyn ma bogatą przeszłość, dlatego w takim miejscu chcielibyśmy rozmawiać o tym, jak literatura opowiada o przeszłości. Tej sprzed wieków i tej sprzed kilkudziesięciu lat.  W literaturze, w poezji może spotykać się przeszłość, teraźniejszość, a nawet przyszłość – dlatego oddamy głos poetom i tłumaczom, którzy sprawiają, że głos pisarza może pokonywać granice. Cały czas będzie nam towarzyszyła poezja Leśmiana, naszego patrona. Chcemy też, aby w tym miejscu spotykały się różnorodne osobowości, gatunki i tematy.  A uczestnicy festiwalu będą mogli nie tylko „moczyć nogi w tej samej rzece” co pisarze, ale i przeczytać nową powieść Grażyny Plebanek o miesiąc wcześniej niż cała Polska. Czekamy i zapraszamy.

 

Pobierz program w PDF

Kolonia Artystów

Wystawa prac twórców związanych ze Szczebrzeszynem. Ekspozycja będzie jedną z największych w regionie prezentacji dorobku twórczego miasteczka i jego okolic. W galerii, stworzonej w budynku dawnej szkoły zawodowej w Szczebrzeszynie, będzie można zobaczyć prace blisko 30 artystów. Niezwykły zbiór malarstwa, rzeźby, instalacji i wideo.

Marta Andała, Anna Ciebień, Barbara Czapiga, Mariusz Drohomirecki, Elżbieta Hałasa, Izabela Jarmuł, Zygmunt Jarmuł, Mirosław Juszczak, Piotr Juszczak, Paulina Karpowicz, Stanisław Karpowicz, Jacek Kołodziejczyk, Piotr Kołodziejczyk, Alicja Kowalska, Donat Kowalski, Tomasz Kowalski, Dariusz Król, Grzegorz Król, Tomasz Maranowski, Monika Niechaj, Janusz Padziński, Wanda Pomarańska, Artur Popek, Anna Szumigaj-Badziak, Teresa Maria Szumigaj, Agnieszka Wróbel, Paweł Zabiciel

31 lipca – 27 sierpnia.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE:
Anna Skrzypek
31 lipca  ―  15.00
2 sierpnia  ―  20.30
6 sierpnia  ―  15.00

goście

Alfredo Boscolo
Alfredo BoscoloWenecjanin z doktoratem z historii Europy
Trafił do Polski dzięki programowi Erasmus. Razem z Leonardo Masim wymyślił nowy rytuał gastrokulturalny nazwany „Kuchnią Dantego”: gdzie gotują dla publiczności i w trakcie recytują Boską komedię po włosku i po polsku.
Edwin Bendyk
Edwin Bendyk Dziennikarz, publicysta i pisarz
Dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykłada w Centrum Nauk Społecznych PAN. Członek zespołu pisma „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Publikuje także w „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej”, „Piktogramie”, tygodniku „Computerworld”, magazynach „Mobile Internet” i „i-biz”. Prowadzi blog „Antymatrix” i serwis „Makroskop”. Jest autorem zbioru esejów „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności”, który został uznany za Książkę Jesieni 2002 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych oraz nominowany do Nagrody NIKE 2003. Książka „Człowiek w labiryncie sieci” uznana została za Książkę Lata 2004 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych.
Krystyna Czubówna
Krystyna CzubównaPolska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych
Z wykształcenia prawnik. Pracę dziennikarki rozpoczynała w radiu. Od 1991 roku, przez wiele lat, współpracowała z nadawaną w TVP2 Panoramą. Otrzymała czterokrotnie nagrodę Telekamer w kategorii „Informacje” (1998, 1999, 2000 i 2001). Jest również lektorem wielu filmów dokumentalnych, głównie przyrodniczych. Jako lektorka czyta przede wszystkim dla Baby TV, TVP, TVN Style i Planete. Współpracuje z Polskim Radiem, m.in. przy realizacji słuchowisk, audycji muzycznych i czytaniu książek. W Programie 3. Polskiego Radia jest lektorką audycji muzycznej Pod dachami Paryża autorstwa Barbary Podmiotko. Jej głos usłyszeć można także w wakacyjnym radiowym serialu przyrodniczym „Co w trawie piszczy” (RMF FM) oraz na polskim kanale Animal Planet.
2 listopada 1999 otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Zbigniew Dmitroca
Zbigniew DmitrocaPolski poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował na uniwersytetach w Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu. Debiutował w 1980 roku w miesięczniku „Odra”. W latach 1991 – 1999 współtworzył w Radiu Lublin poetycką audycję dla dzieci „Jasiek”. Stale współpracuje z „Przekrojem”, Tygodnikiem Idei „Europa”, „Zeszytami Literackimi”, Kwartalnikiem Literackim „Kresy” i radiową Dwójką.
Twórca, autor i aktor utworzonej w 2003 roku Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”. Tłumacz wierszy poetów rosyjskich. Jest autorem piosenek teatralnych, kabaretowych i popularnych. Jego piosenki dla dzieci ukazały się na płycie Przyjaciół Piotrusia Pana „Nibylandia”.
Darek Foks
Darek FoksPisarz
Poeta, prozaik i scenarzysta. W ostatnich latach opublikował książki: Rozmowy z głuchym psem (2013), Debordaż (2014), Susza (2014), Tablet taty (2015), Historia kina polskiego (2015), Historia poezji polskiej dla drwali (2015). Nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004), Nagrody Literackiej Gdynia (2006, 2013, 2014), Nagrody Literackiej Nike (2014) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011, 2013), którą otrzymał za całokształt twórczości w 2014 roku. Pracuje w redakcji „Twórczości”.
Grzegorz Gauden
Grzegorz GaudenPolski dziennikarz prasowy i radiowy
W latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, a latach 2008–2016 dyrektor Instytutu Książki. Ukończył w 1975 studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975–1977 pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury zarządu wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Na początku lat 80. działał w „Solidarności”, był redaktorem naczelnym dziennika „Wiadomości Dnia”, a także „Obserwatora Wielkopolskiego” (tygodnika zarządu Regionu Wielkopolska związku). Internowany w Stanie wojennym. Po zwolnieniu współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu. Od 1984 do 1993 przebywał na emigracji w Szwecji. Studiował na Uniwersytecie w Lund, organizował szwedzki Komitet Poparcia Solidarności. Od 1989 zaczął publikować w prasie krajowej, m.in. we „Wprost”. Po powrocie do kraju został przedstawicielem koncernu Bulls Press zajmującego się dystrybucją w Polsce komiksów i materiałów agencyjnych. Od 1995 pozostawał związany z norweskim koncernem prasowym Orkla Media. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Od 2008 do 1 kwietnia 2016 był dyrektorem Instytutu Książki. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Katarzyna Groniec
Katarzyna GroniecPolska piosenkarka
Członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video. Zadebiutowała pierwszoplanową rolą Anki w musicalu Metro (1991). W 1997 zdobyła Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie rok później wystąpiła ze swoim własnym recitalem. W 1988 na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu zdobyła główna nagrodę. Przez wiele lat związana była z Teatrem Buffo w Warszawie. W 2000 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Mężczyźni”, której producentem był Grzegorz Ciechowski. Jej kolejnym albumem była trzyczęściowa płyta „Poste restante”. Płyta „Emigrantka” została wydana w 2004 r. Następna płyta – Przypadki – to autorski projekt Katarzyny Groniec i Piotra Dziubka. W 2008 otrzymała dyplom mistrzowski – Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej. W tym samym roku ukazał się dwupłytowy album -rejestracja koncertu Na żywo. W 2009 roku w Teatrze Capitol podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbyła się premiera recitalu pt. Listy Julii, a jesienią tego roku wydano płytę pod tym samym tytułem. W listopadzie 2011 roku miała premierę siódma płyta artystki – Pin-up Princess. W marcu 2014 roku ukazała się płyta zawierająca piosenki Brela, Brechta, Cave’a w wykonaniu Groniec pt. „Wiszące ogrody”. We wrześniu 2014 roku Artystka zaprezentowała swój nowy program złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej, pt. „Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej”. Płyta ukazała się 18 września 2015 roku.
Barbara Klicka
Barbara KlickaPisarz
Poetka i animatorka kultury. Od lat związana ze stołecznymi instytucjami kultury, zarówno publicznymi jak i trzeciego sektora. Zdarzało jej się bywać również redaktorką (na przykład kwartalnika „Cwiszn”), dramaturżką i autorką tekstów piosenek. Współtworzyła płytę „Czarny war” zespołu Pochwalone i Projekt Tajny Detektyw.
Wydała „nice” uhonorowane Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii książka roku 2015 i nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia oraz trzy książki z wierszami, w tym „same same” – nominowane do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku 2012.
Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
Od 18. roku życia pracuje jako reporter, dokumentalista i dziennikarz. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka, zdobył również Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. 
Od 2000 r. związany jest z tygodnikiem „Polityka”.
Jakub Kornhauser
Jakub KornhauserPisarz
Doktor literaturoznawstwa, teoretyk i historyk literatury, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ, współpracuje z Wydziałem Polonistyki UJ oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Członek redakcji „Literatury na Świecie”, związany też z „Nową Dekadą Krakowską”. Zajmuje się teorią i historią awangardy, dwudziestowieczną literaturą francuską i środkowoeuropejską oraz kulturą Rumunii. Współredaktor serii wydawniczej „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ. Ostatnio wydał książki Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji europejskiego surrealizmu (2015) oraz Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej (2014, z Kingą Siewior). Ponadto zredagował pięć monografii zbiorowych, w tym np. Awangarda i krytyka. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (2015).
Autor trzech tomów poezji: Niebezpieczny paragraf (2007), Niejasne istnienia (2009) i Drożdżownia (2015), którą nominowano do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Orfeusz im. K.I. Gałczyńskiego. Tłumaczony na język kataloński, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki. Mieszka w Krakowie.
Angelika Kuźniak
Angelika KuźniakPisarka
Autorka opowieści reporterskich „Marlene” (Czarne 2009) i „Papusza” (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”.
Michał Książek
Michał Książek Polski poeta, reportażysta, kulturoznawca i ornitolog
Publikował w Polityce, Lesie Polskim, Twórczości. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za ksiażkę „Jakuck. Słownik miejsca”. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku za „Naukę o ptakach”. Za ten tom był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz do nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszą debiutancka książkę poetycką roku 2014. Za reportaż „Droga 816” nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2015, do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 w kategorii Reportaż Literacki, do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016 w kategorii proza oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii esej.
Aneta Kamińska
Aneta KamińskaPoetka, tłumaczka, polonistka
Pracuje jako lektorka języka polskiego dla obcokrajowców. Autorka tomików: „Wiersze zdyszane”, „Zapisz zmiany”oraz „czary i mary”. Tłumaczy najnowszą poezję ukraińską. Wydała zbiory przekładów wierszy Nazara Honczara „Gdybym” (2007), Hałyny Tkaczuk „Ja i inne piękności” (2011), Chrystii Wenhryniuk „Długie oczy” (2013) oraz autorskie antologie: „Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska” (2011), „30 wierszy zza granicy. Młoda poezja ukraińska” (2012) oraz „Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy”. Współredaktorka i współtłumaczka antologii „Portret kobiecy w odwróconej perspektywie. 12 poetek z Czech, Słowenii i Ukrainy” (2013). Stypendystka Ministra Kultury (2008, 2013).
Grzegorz Kasdepke
Grzegorz KasdepkeNajgorętsze nazwisko polskiej literatury dla dzieci i młodzieży
Nieomal wszystkie jego książki zyskały status bestsellerów. Tworzył kryminały (o detektywie Pozytywce), książki fantastyczne, romanse, horrory, a także zabawne książki obyczajowe, które podbiły zarówno serca dzieci, jak i dorosłych. Współpracuje z wydawnictwami Nasza Księgarnia, Dwie Siostry, Literatura i Egmont. Łączny nakład wszystkich jego tytułów przekroczył 5 milionów egzemplarzy. Na podstawie książek „Kacperiada” oraz „Kacper z szuflady” studio Human Ark przygotowuje serial animowany. Trwają także prace nad ekranizacją opowieści o Kubie i Bubie. Dwie z jego książek („Detektyw Pozytywka” i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko”) zostały wpisane na światową listę White Ravens.
Aldona Kopkiewicz
Aldona KopkiewiczPolska poetka
Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka poematu Sierpień, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” 2016 w kategorii debiut roku.
Autorka esejów, bajek i poematu. Prowadzi Zakład Wróżbiarski „No Future”, w którym stawia katastroficzne taroty.
Maja Komorowska
Maja KomorowskaAktorka teatralna i filmowa
Pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 1961 roku należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu, przekształconego później w Teatr Laboratorium we Wrocławiu prowadzony przez Jerzego Grotowskiego. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi, oraz filmowymi. Obecnie można ją zobaczyć w Teatrze Współczesnym w spektaklu „Mimo wszystko” Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W Teatrze Dramatycznym gościnnie gra w „Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, a w Teatrze Rozmaitości w „Aniołach w Ameryce” Tonyʼego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. W roku 2014 opublikowana została książka „Pytania, które się nie kończą” autorstwa Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego.
Marianna Kijanowska
Marianna KijanowskaUkraińska poetka, tłumaczka poezji, autorka prozy, krytyczka, badaczka literatury
Absolwentka filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Lwowskim. Jest animatorką życia literackiego, uczestniczką licznych festiwali i wydarzeń literackich, koordynatorką lwowskiego ośrodka Stowarzyszenia Pisarzy Ukraińskich. Jest również pomysłodawczynią i dyrektorką ustanowionej w 2011 roku nagrody Welykyj Jiżak (Duży Jeż) – pierwszej niepaństwowej nagrody dla autora najlepszej książki dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim.
W Polsce wiersze Marianny Kijanowskiej publikowano w tłumaczeniach Jerzego Litwiniuka, Marka Wawrzyńskiego oraz Anety Kamińskiej i Andrija Porytki (m.in. w antologii „Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska”). Autorka tomików wierszy: „Inkarnacija” (1997), „Winky sonetiw” (1999), „Mifotworennia” (2000), „Kochannia i wijna” (wspólnie z Marianą Sawką, 2002), „Knyha Adama” (2004), „Zwyczajna mowa” (2005), „Deszczo szczodenne” (2008), oraz zbioru opowiadań „Steżka wzdowż riky” (2008). Finalistka Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego ufundowanej przez Instytut Polski w Kijowie (2011). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (stypendium Gaude Polonia, 2003, 2009). Laureatka odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014).
Adam Kulik
Adam KulikPoeta, prozaik, twórca filmów dokumentalnych i edukacyjnych, reporter
Z wykształcenia polonista. Zadebiutował na łamach prasy jako poeta w 1978 roku. Rok później ukazał się jego debiutancki tom „Pejzaże z Panem Lemonem”. Odtąd Pan Lemon będzie towarzyszył autorowi w książkach poetyckich i prozatorskich aż po „Czas hieny” (2011).
Janusz Kukuła
Janusz KukułaDyrektor Teatru Polskiego Radia
Od 1992 do 2006 roku dyrektor, a obecnie reżyser Teatru Polskiego Radia. Obecnie Słuchowiska w reżyserii J. Kukuły reprezentowały radiofonię polską na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej (1993 – Berlin, 1994 – Moskwa, 1995 – Bolonia), uczestnik międzynarodowych spotkań radiowych, laureat Prix Italia ‘96 za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka „Cyrk odjechał, lwy zostały”

Na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia Bolimów ‘98 nagroda za reżyserię słuchowiska wg dramatu S. Wyspiańskiego „Akropolis”, laureat Grand Prix Festiwalu Rzeszów na 2000 za słuchowisko wg dramatu W. Myśliwskiego „Złodziej”, otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska „Ostatnia taśma Krappa” wg dramatu Samuela Becketta I Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – „Dwa Teatry – Sopot 2001”. Laureat Grand Prix II Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2002” za reżyserię słuchowiska Cezarego Harasimowicza „Dziesięć pięter”.

Reżyserował spektakle multimedialne w Studiu im. W. Lutosławskiego: „Maraton z PANEM TADEUSZEM” (1998), „Juliusza Słowackiego godziny myśli” (1999) i „Wesele” S. Wyspiańskiego (2001), „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II (2003), scenarzysta i reżyser koncertu z okazji 75-lecia Polskiego Radia – „Radio Pamięć” (2000). W latach 1997–1999 w jego adaptacji i reżyserii słuchacze „Lata z Radiem” poznali Trylogię Henryka Sienkiewicza w wydaniu dźwiękowym, w roku 2001 – „ Quo vadis”, w roku 2002 – serial wg J.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. W Teatrze Ateneum – Scena 61 wyreżyserował (IV 2000 r.) spektakl „Centurion. Opowieść o Krzyżu”. Wydał powieść „Miłość to znaczy” oraz dwa tomy wierszy „To zanczy” i „Znaczy”. Laureat Złotego Mikrofonu.

Zofia Kucówna
Zofia KucównaPolska aktorka teatralna i filmowa, pisarka
W 1955 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. 26 listopada tego roku zadebiutowała w krakowskim Teatrze Młodego Widza w widowisku Ballady i romanse, według Adama Mickiewicza, w reżyserii Haliny Gallowej. Była aktorką w Teatrze Młodego Widza w Krakowie i Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Występowała na deskach teatrów warszawskich: Ateneum, Powszechnego i Narodowego. Od 1986 związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. W 1959 zaczęła współpracę z Teatrem Telewizji, w którym zagrała kilkadziesiąt ról. W 1990 wydała książkę „Zatrzymać czas”. 22 grudnia 2008 odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Stanisław Łubieński
Stanisław ŁubieńskiUkrainista i kulturoznawca, ptasiarz z zamiłowania
Autor książki „Pirat stepowy” o życiu ukraińskiego anarchisty Nestora Machno oraz zbioru esejów „Dwanaście srok za ogon” o ornitologicznej pasji 
i pięknie polskiej przyrody, nagrodzonego podczas Warszawskiej Premiery Literackiej.
Cezary Łazarewicz
Cezary ŁazarewiczDziennikarz prasowy, reporter i publicysta
Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem”. Reportaże pomorskie (2012), „Sześć pięter luksusu”, „Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015). Od 1991 publikował w „Gazecie Wyborczej”, był dyrektorem szczecińskiego Radia na Fali i dziennikarzem „Przekroju”. Od 2007 związany z „Polityką” jako publicysta działu krajowego, następnie z „Newsweekiem” i z „Wprost”. W 2015 dołączył do redakcji portalu Wirtualna Polska. W 2009 nominowany do nagrody dziennikarskiej MediaTory.
Piotr Linek
Piotr LinekPoeta, publicysta, animator życia literackiego
Absolwent polonistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Kieruje działem literackim Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego. Redagował Kronikę Literacką oraz Notę (najpierw dod. lit. Tygodnika Zamojskiego, następnie audycja literacka w Katolickim Radio Zamość). Publikował m.in. w Odrze, Frazie, Akcencie, Kresach Literackich, Literalia Lublinensia. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Debiutował w 1990 roku zbiorem wierszy. Za „Chemię zdziwienia” (2005) otrzymał nagrodę im. Anny Kamieńskiej przyznawaną najlepszym książkom poetyckim Lubelszczyzny. Odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 roku otrzymał tytuł i statuetkę Animator Kultury Zamościa.
Emil Marat
Emil MaratPolski dziennikarz i pisarz
Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
W latach 1993 – 1996 pracował w Radiu Kolor. W latach 1996 – 2000 był reporterem Radia Zet. Współtworzył Radio PiN. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Szkło”. W 2014 roku opublikował (wraz z Michałem Wójcikiem) książkę „Made in Poland” – wywiad rzekę – historię Stanisława Likiernika, żołnierza Kedywu AK, pierwowzoru literackiej postaci „Kolumba” z książki „Kolumbowie.Rocznik 20ty” Romana Bratnego. W tym samym roku ukazała się jego powieść sensacyjna „Lawirynt”. W 2016 ukazały się książki: „Ptaki Drapieżne” oraz „Ostatni” o ostatnim żyjącym cichociemnym – Aleksandrze Tarnawskim. Publikował min. w miesięczniku „Press”, miesięczniku „Więź”, pod pseudonimem Burski publikował artykuły podróżnicze w miesięczniku „Voyage” i Harper’s Bazaar.
Anna Dziewit-Meller
Anna Dziewit-MellerPisarka i dziennikarka
Współautorka tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Disko”, nominowana do Nagrody Literackiej „Gryfia”. W 2016 roku wydała książkę „Góra Tajget”. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach weBook.
Marcin Meller
Marcin MellerPolski historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny
Jest reporterem i felietonistą „Newsweeka Polska”. W TVN24 prowadzi „Drugie śniadanie mistrzów”, a w TVN (wraz z Magdą Mołek) program „Dzień Dobry TVN”. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, były działaczem podziemnego NZS-u i Pomarańczowej Alternatywy. W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka”, w tym czasie spędził dwa lata w Afryce, pisał również m.in. z byłej Jugosławii, Iranu i Czeczenii. Był gospodarzem nadawanego przez TVN pierwszego w Polsce reality show „Agent”. W latach 2003-2012 redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 2011 roku ukazała się bestsellerowa książka „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (wyróżniona nagrodą Magellana dla najlepszej książki podróżniczej roku), którą napisał razem z żoną Anną Dziewit-Meller.
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiPisarz
Jedyny autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści „Widnokrąg” w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W.S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint – Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli” został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program II Polskiego Radia. Książki Myśliwskiego przetłumaczono na języki: angielski (w Anglii i USA), niemiecki, francuski, hiszpański, hebrajski, holenderski, włoski, rosyjski, węgierski, czeski, słowacki, rumuński, bułgarski, łotewski, litewski, estoński, ukraiński, gruziński.
Joanna Mueller
Joanna MuellerPoetka, eseistka, redaktorka, wielodzietna mama.
Wydała cztery tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (Kraków 2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (Wrocław 2010) oraz intima thule (Wrocław 2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawa i Silesiusa), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (Wrocław 2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (Wrocław 2013). Redaktorka m.in. książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (Warszawa 2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (Warszawa 2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Pisuje również wiersze dla dzieci. Współprowadzi seminarium o literaturze kobiet Wspólny Pokój.
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiProzaik, dziennikarz, autor scenariuszy
Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (2011) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (2006). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna „Uwikłanie” (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. W 2011 roku ukazała się powieść „Ziarno prawdy”, która jest kontynuacją „Uwikłania”. W 2013 roku ukazała się kolejna powieść – „Bezcenny”, która została wybrana Najgorętszą Książką Lata.
Michał Nogaś
Michał NogaśDziennikarz Programu III Polskiego Radia
Ze stacją związany od 2000 roku. Wraz z Wojciechem Włodarczykiem przygotowuje cykliczny program „Tym żył świat”, będący prezentacją najważniejszych wydarzeń współczesnego świata, na podstawie radiowych zasobów archiwalnych. W Trójce zajmuje się kulturą. Jest kierownikiem Redakcji Publicystyki. Współtworzy Radiowy Dom Kultury. W piątkowe poranki rozmawia na antenie z Wojciechem Mannem o nowościach książkowych. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. W październiku 2009 został – na dwuletnią kadencję – członkiem radiowej Grupy ds. Kultury EBU. Jest pierwszym w historii dziennikarzem Polskiego Radia powołanym do tego grona. Wybrany ponownie w roku 2011.
Mateusz Nowak
Mateusz NowakPolonista i logopeda
Monodramista. Recytator, instruktor żywego słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego” (2016). Na stałe związany z Dzielnicowym Domem Kultury „Węglin” w Lublinie. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego (2006, 2007, 2008, 2009, 2016), Narodowego Centrum Kultury (2011) i Prezydenta Miasta Lublin (2013, 2014). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury (2013). Rekomendowany do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin (2015, 2016). Laureat Lubelskiej Nagrody Kulturalnej ŻURAWIE w kategorii „Słowo” (2014) oraz Tytułu „Człowiek Roku 2015” w kategorii „Kultura” w plebiscycie lubelskiego „Dziennika Wschodniego”. Artystycznie współpracował m.in.: z Pracownią Słowa i Czytelnią Dramatu Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Starym w Lublinie oraz Filharmonią Lubelską.
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiPisarz, prozaik, felietonista
Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport „Polityki”. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Autor zbiorów opowiadań „Złe Wybrzeża” (1999), „Szeroki, głęboki”, „Wymalować wszystko” (2002), „Wigilijne psy” (2005) i „Nadchodzi” (2010).
Antoni Pawlicki
Antoni PawlickiPolski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny
Ukończył wydział aktorski Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na trzecim roku studiów zagrał Wojtka w filmie „Z odzysku”. Za tę rolę został wielokrotnie nagrodzony na europejskich festiwalach filmowych. W 2007 r. wcielił się w Piotra Dołowego w „Jutro idziemy do kina” oraz Tadeusza w „Katyniu” Andrzeja Wajdy. Od 2008 r. grał w serialu wojennym „Czas honoru”.
Grażyna Plebanek
Grażyna PlebanekPisarka, autorka bestsellerowych powieści
Zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Pudełko ze szpilkami” nagrodzoną w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka. Jest autorką opowiadań publikowanych w antologiach oraz felietonistką „Polityki”. Publikuje między innymi w „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Elle”, „Trendach”. Grażyna Plebanek mieszkała przez pięć lat w Szwecji, obecnie mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat. Trenuje kick-boxing, który stał się inspiracją do powieści pt. „Bokserka”.
Michał Rusinek
Michał Rusinek
Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację.
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełPisarz
Reporter. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Jego książki wydawane są w trzynastu krajach. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i dwutomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”. Za reportaż „Śliczny i posłuszny” w „Dużym Formacie” otrzymał Nagrodę Andrzeja Woyciechowskiego 2013; Nagrodę Mediator 2013. Dziennikarz Roku 2013 – pierwsze miejsce w konkursie Grand Press. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem.
Joanna Szczepkowska
Joanna SzczepkowskaAktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, publicystka
Jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po ukończeniu PWST zgrała w filmie” Con amore” i została nagrodzona w 1976 roku za najciekawszy debiut filmowy . Od 1975 roku gra w teatrach warszawskich. W 1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem jako najpopularniejsza aktorka. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach teatralnych. W stanie wojennym współpracowała z prasą podziemną współtworząc pismo teatralne. Joanna Szczepkowska jest autorką monodramu pt.: „Goła baba”, serii miniatur telewizyjnych pt.: „Garderoba damska”, dramatu „ ADHD i inne cudowne zjawiska”. W 1999 roku rozpoczęła współpracę z Gazetą Wyborczą, jako stała felietonistka „Wysokich Obcasów”. Od 2001 roku ukazują się jej publikacje literackie m.in. zbiór felietonów pt „ Drugie podwórko” „ Sześć minut przed czasem”, „ Piasek ze szkła”, „Jak wyprostować koło”, tom opowiadań „ Fragmenty z życia lustra”, powieści : Kocham Paula mc. Cartneya”, „Zagrać Marię”, eseje autobiograficzne „4 czerwca”, zbiory wierszy pt „Miasta do wynajęcia”, Dzisiaj nazywam się Charles”, Ludzie ulicy i inne owoce miłości”. Jest też autorką artykułów publikowanych w Gazecie Wyborczej i tekstów poświęconych literaturze.
Tadeusz Sobolewski
Tadeusz SobolewskiPolski krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta
Ukończył polonistykę na UW. Od 1972 pisze o filmie. Pracował w tygodniku „Film” (1974-81), następnie w miesięczniku „Kino”, gdzie w latach 1990-94 był redaktorem naczelnym. Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej. Obecnie związany z „Gazetą Wyborczą”.
Andrzej Sosnowski
Andrzej SosnowskiPoeta, tłumacz, anglista, pracownik redakcji „Literatury na Świecie”.
Zadebiutował w 1992 roku tomem poetyckim „Życie na Korei”. Opublikował m.in. zbiory poezji: Taxi (2003) Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi (2005), Po tęczy (2007), poems (2010), Sylwetki i cienie (2012), Dom ran (2015). Jest także autorem tomów prozy poetyckiej: Nouvelles impressions d’Amérique (1994), Konwój. Opera (1999) oraz zbiorów tekstów krytycznych: Najryzykowiej (2007), Stare śpiewki (sześć godzin lekcyjnych o poezji) (2013). Laureat wielu literackich nagród m.in. Nagrody Kościelskich (1997), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008), Nagrody Literackiej Gdynia (2013). Mieszka w Warszawie.
Janusz Stolarski
Janusz StolarskiAktor
Absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej.
W czasie studiów – a także po ich zakończeniu – pracował wspólnie z reżyserem Mirosławem Kocurem.
Współpracował z wieloma teatrami, m.in.: Państwowy Teatr w Kielcach, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ósmego Dnia, Stary Teatr w Krakowie, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu, Teatr „STU” w Krakowie, Teatr Studio w Warszawie. Laureat wielu nagród, zdobył m.in.: Grand Prix XI Międzynarodowego Festiwalu Monodramów w Bitoli w Macedonii za pracę jako aktora i reżysera monodramu „Ecce Homo”.
Małgorzata Szejnert
Małgorzata SzejnertReporterka i pisarka
Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Była szefową działu reportażu w tygodniku „Literatura”. W sierpniu 1980 roku pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała przy redagowaniu biuletynu strajkowego, który przekształcił się w pismo NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. 
Po 13 grudnia 1981 roku przyłączyła się do bojkotu oficjalnych gazet. Współpracowała z pismami opozycji, pisała sprawozdania w Instytucie Psychoneurologicznym w Warszawie. W 1984 razem z Tomaszem Zalewskim wydała książkę o zbuntowanym Wybrzeżu „Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień”. W tym samym roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, pracowała w „Nowym Dzienniku”. Do Polski powróciła w 1986. Razem z Romanem Załuskim napisała scenariusz do filmu „Jeśli się odnajdziemy” (reż. Roman Załuski, 1982). Laureatka – za książkę „Czarny ogród” – Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz „Górnośląskiego Tacyta”. Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia 2010 przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, a szczególnie za „Wyspę klucz”. Otrzymała za nią także nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010. Książka „Dom żółwia. Zanzibar” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2012. Otrzymała też Nagrodę „Odry” 2015 za „Usypać góry. Historie z Polesia”.
Ziemowit Szczerek
Ziemowit SzczerekPisarz i dziennikarz
Interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Laureat Paszportu „Polityki” 2013 za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk
Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści „Podróż ludzi Księgi” (1993), „E. E.” (1995), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Ostatnie historie” (2004), „Anna In w grobowcach świata” (2006), „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), „Księgi Jakubowe” (2014), zbiorów opowiadań „Szafa” (1998) i „Gra na wielu bębenkach” (2001) oraz eseju „Lalka i perła” (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa „Lalka” i zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia” (2012). Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki” (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008) oraz Uznamskiej Nagrody Literackiej (2012). Czterokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść „Bieguni”. „Za Dom dzienny, dom nocny” otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin”-Preis (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004).
Jerzy Trela
Jerzy TrelaPolski aktor teatralny i filmowy
Od początku drogi zawodowej związany jest z Krakowem, jako jedna z czołowych gwiazd tamtejszego Teatru Starego, wieloletni pedagog krakowskiej PWST, a w latach 1984-90, również rektor tej uczelni. Po maturze pracował jako lalkarz i scenograf – najpierw przy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, później – w krakowskim Teatrze Groteska. To właśnie koledzy z „Groteski” namówili go na studia aktorskie w PWST w Krakowie. Ukończył je w 1969 roku, a zaraz potem związał się na krótko z Teatrem Rozmaitości (obecnie Bagatela). Na rok 1969 przypadł również debiut na dużym ekranie, w wojennym filmie Jerzego Passendorfera „Dzień oczyszczenia” oraz pierwsze spotkanie z Kazimierzem Kutzem na planie „Soli ziemi czarnej”. Występował u m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Filipa Bajona, Andrzeja Żuławskiego.
Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, zarówno za pojedyncze dokonania, jak i za całokształt. Otrzymał m.in. pięć nagród Ministra Kultury i Sztuki, w tym nagrodę I stopnia za całokształt dorobku artystycznego w zakresie teatru (1983). Ponadto, został uhonorowany nagrodami: Ministra Obrony Narodowej I stopnia za wybitne kreacje filmowe, telewizyjne i teatralne (1985), Komitetu ds. Radia i Telewizji (1982), miasta Krakowa (1979) i wojewody krakowskiego (1997). W 1981 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1989 – tytułem „Zasłużony dla Kultury Narodowej”, a w 2000 – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski („za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej z okazji jubileuszu 50-lecia ZSP”). Jest laureatem nagrody Złoty Wawrzyn Grzymały z 1992 roku oraz Honorowego Ludwika za całokształt, przyznanego przez Krakowską Fundację Artystów Teatru w 2001 roku. W 2002 roku otrzymał tytuł „Krakowianina Roku”.
Katarzyna Tubylewicz
Katarzyna TubylewiczPisarka, publicystka i tłumaczka literatury szwedzkiej
Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”, pomysłodawczyni i współautorka głośnej książki na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie w Sztokholmie i na Uniwersytecie w Uppsali, jest też nauczycielką jogi. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie.
Szczepan Twardoch
Szczepan TwardochPolski pisarz i publicysta
Z wykształcenia socjolog i filozof. Znawca języka i kultury śląskiej oraz ekspert w dziedzinie broni. Zajmuje się szczególnie problematyką identyfikacji z miejscem urodzenia, jak również tożsamości narodowościowej: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Jako niezależny publicysta pisał w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „Arcanach” i „Strzale”. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”. Felietonista i współpracownik „Broni i Amunicji”, współpracownik kwartalnika „44 / Czterdzieści Cztery”, felietonista „Polityki”. Jego powieść „Wieczny Grunwald” uhonorowano wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i nominacją do Gwarancji Kultury. Z kilku zbiorów opowiadań, tom „Tak jest dobrze” był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Za powieść „Morfina” pisarz otrzymał Paszport „Polityki” 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen. W 2014 roku wyszła kolejna jego książka – „Drach”, która została finalistką Nagrody Literackiej Nike 2015 oraz otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
Adam Wajrak
Adam Wajrak
Polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy. Autor pięciu książek: „(Za)piski Wajraka”, „Zwierzaki Wajraka”, „Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami”, „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „To zwierzę mnie bierze”, „Wilki”. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in.: tytuł „Przyjaciela Przyrody” nadawany przez Pracownię Na rzecz Wszystkich Istot za serię artykułów o dużych drapieżnikach (1993 r.), Nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w kategorii tekst specjalistyczny (1998 r.), wyróżnienie przyznane przez kapitułę Nagrody im. Hugona Steinhausa (1999 r.), wyróżnienie Bohatera Europy przyznawane co roku przez amerykański tygodnik „Time” za obronę środowiska naturalnego (2005 r.). Otrzymał również nagrody: im. Alfreda Lityńskiego w 2007 roku oraz im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2007 r. W 2014 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Agnieszka Więdłocha
Agnieszka Więdłocha
Ukończyła szkołę muzyczną oraz łódzką szkołę filmową. Aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Jest laureatką „Złotej Maski” – łódzkiej nagrody teatralnej – za najlepszy debiut sezonu 2009/2010. Rozpoznawalność przyniosła jej rola Leny Sajkowskiej w serialu wojennym „Czas honoru”.
Marcin Wicha
Marcin WichaGrafik
Projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci.
Michał Wójcik
Michał WójcikHistoryk, dziennikarz
Pracował w Radiu Zet, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów „Focus” i „Focus Historia”. Współtworzył „Błyskawiczny Program Historyczny” w TVN Warszawa i cykl „Było/nie było” w Discovery Historia. W TVP Historia prowadził program „Cafe Historia”. Wraz z Emilem Maratem nagrodzony Nagrodą Historyczną Tygodnika Polityka 2015 za książkę o Stanisławie Likierniku „Made in Poland”.
Bohdan Zadura
Bohdan ZaduraPoeta, krytyk, tłumacz
Członek zespołu redakcyjnego kwartalnika „Akcent” (1980-2004) i miesięcznika „Twórczość” (od 1983, a od 2004 redaktor naczelny). Współpracuje z „Literaturą na Świecie”, publikuje w większości polskich czasopism literackich i kulturalnych. Skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1994). Jako poeta debiutował w 1962 na łamach dwutygodnika „Kamena”; uprawia też prozę i krytykę literacką oraz zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego.
Jerzy Zelnik
Jerzy ZelnikPolski aktor filmowy i teatralny
Scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny. Absolwent PWST w Warszawie., Występował w teatrach: Starym w Krakowie (1968-70), Dramatycznym w Warszawie (1970-73), Powszechnym w Warszawie (1979-86 i od 1992) i od 1986 roku w Studio (1986-92). W latach 2005-07 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. 
W filmie debiutował jeszcze jako student, w roli Ramzesa XIII w „Faraonie” (1965) Jerzego Kawalerowicza. Występował m.in. u Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Kondratiuka, Kazimierza Kutza, Grzegorza Królikiewicza, Witolda Orzechowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Ryszarda Bugajskiego. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Zelnik wziął udział w kilku polsko – amerykańskich produkcjach, m.in. „And the Violins Stopped Playing” (1988), „Szuler” (1991) Adka Drabińskiego, czy „Gospel According to Harry” (1993) Lecha J. Majewskiego z Viggo Mortensenem. Często użycza swojego głosu jako narrator filmów dokumentalnych i animowanych (m.in. „Muminki”). W 2007 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

warsztaty

BLOK WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

  • WYSPA NASTOLATKÓW
    Warsztaty kreatywnego myślenia z Wandą Matras
  • WAKACYJNA SZKOŁA PISANIA
    Kurs pisania Grażyny Plebanek
  • MISTRZ WYMOWY POLSKIEJ
    Mistrzowski warsztat z Joanną Szczepkowską
    oraz Krystyną Czubówną
  • LABORATORIUM LESSOWE JANUSZA KAPECKIEGO
    Spacery po wąwozach z przewodnikiem
  • WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA RYNKU KSIĄŻKI
    Małgorzata Nowicka i Aleksandra Wzorek
  • WARSZTATY MUZYCZNE
    Warsztaty dla uczniów szkół muzycznych z regionu
    Paulina Kinaszewska
Więcej o warsztatach